Szukaj

Oko proroka – Turecki amulet – Czym jest i jakie ma właściwości ?

Oko Proroka- najczęściej kupowana
pamiątka z Turcji.
Czym jest i jakie ma działanie ?
Jakie jest jego miejsce w kulturze tureckiej ?

     Oko Proroka w języku tureckim nazywane jest Nazar Boncugu. To nic innego jak amulet – talizman pełniący funkcję ochronną posiadacza. Mówią, że kiedy pęknie spełniło się jego działanie. Najbardzej popularne jest Oko wykonane ze szkła w kolorze niebieskim, białym oraz granatowym. 

Oko Proroka w kulturze Tureckiej                   

Niebieskie szklane Oko Proroka, to bez wątpienia jeden z symboli tego pięknego kraju. Jego historia sięga setek lat. Już w czasach panowania szamanizmu w Azji Środkowej wierzono, że źródłem wszelkich niepowodzeń jest “złe spojrzenie”.  Wojownicy tureccy aby odciągnąć od siebie “złe spojrzenie” stosowali Nazar Boncugu (Oko Proroka). Nie było to jednak wtedy znane nam dziś szklane oko ale np: skorupa żółwia czy pestka daktyla, które kształtem przypominały oko. Tradycja Niebieskiego Oka przetrwała do dziś. Amulet ten  moża spotakać na progach tureckich domów, jako motyw dekoracyjny przedmiotów. Obecnie regionem słynącym z prodkucji szklanego oka jest Anatolia, głównie obszar nad Morzem Egejskim.

Jest nieodzownym elementem kultury tureckiej, symbolem o znaczeniu ochronnym przed złą enerią, w tym: nowo narodzonego dziecka, nowych domów, zakupionych samochodów i wszystkiego, co poprawia jakość życia.

Oko Proroka – inspiracja w jubilerstwie

Symbol ten popularny jest również w jubilerstwie. Będąc w Turcji np:, na Wielkim Bazarze w Stambule na  możecie na każdym kroku podziwiać przepiękną biżuterię z tym symbolem w postaci bransoletek, naszyjników, pierścionków czy kolczyków.  Biżuterię srebrną zdobią cyrkonie w kolorze białym, niebieskim i granatowym, z których jubilerzy układają motyw Oko Proroka.

Taka biżuteria to idealna pamiątka z pobytu w Turcji, zarówno dla siebie jak i bliskiej osoby. 

Kolekcję z Okiem Proroka znajdziecie również w naszym sklepie.
Shopping Cart

Adres

ul. Aleje Jerozolimskie 11/19
00-508 Warszawa
 

Godziny otwarcia

Pon. – Pt. od 9:00 – 18:00
Soboty od 10:00-17:00

KUPON 10% RABATU

Zapisz się do newslettera i już dzis odbierz prezent na zakupy