Tradycyjny czajnik do parzenia herbaty tureckiej, który można znaleźć w ofercie naszego sklepu jest cynowany od środka oraz wykonany z miedzi i mosiądzu. Rączki zrobione są z drewna. Nasze czajniki wyróżniają się wysoką jakością, którą zapewnia ich pochodzenie oraz sposób wytwarzania – ręcznie robione czajniki sprowadzane są prosto z Turcji, miasta Gaziantep, które słynie z produkcji miedzianych wyrobów. Każdy czajnik do parzenia herbaty tureckiej w naszej ofercie wyróżnia się jedynymi w swoim rodzaju, pięknymi zdobieniami w duchu ottomańskiego wzornictwa, co sprawia, że służyć on może nie tylko jako przedmiot codziennego użytku, ale również jako oryginalna dekoracja kuchni.
Czajnik do parzenia herbaty tureckiej – dlaczego warto?
Czajnik do parzenia herbaty tureckiej, czyli Çaydanlık składa się z dwóch części – górna część służy do parzenia herbaty, natomiast dolna do gotowania wody. W Turcji przygotowywanie oraz spożywanie herbaty wiąże się z pewnym rytuałem, jest także bardzo ważnym elementem tureckiej tradycji i nieodłączną częścią towarzyskich spotkań. Dlatego nasz czajnik do parzenia herbaty tureckiej zapewnia nie tylko możliwość przygotowania pysznego, tradycyjnego napoju, jest także okazją do spędzenia czasu z bliskimi oraz kultywowania wspaniałych tradycji. Jeśli jesteś więc amatorem herbaty i lubisz dzielić się tym z innymi, nasz czajnik do parzenia herbaty tureckiej idealnie sprawdzi się w Twojej kuchni – pozwoli Ci celebrować cenne chwile i cieszyć się z drobnych przyjemności wspólnie z bliskimi.
Znaczenie herbaty w Turcji
Przygotowywanie oraz picie herbaty jest w kulturze tureckiej bardzo ważnym rytuałem, a sami Turcy piją swoją herbatę wręcz nałogowo – herbaciarnie to popularne miejsca na spotkania biznesowe, ale także te ze znajomymi i bliskimi. Herbata to nieodłączny element podczas przyjmowania gości, jest wręcz uznawany za symbol gościnności.
W piciu gorącej herbaty Turkom nie przeszkadzają nawet upały; wbrew pozorom, gorący napój może wręcz poprawić samopoczucie, podnosi bowiem temperaturę naszego ciała czym sprawia, że nie czujemy już tak ogromnej różnicy pomiędzy naszą temperaturą, a tą otoczenia, dzięki czemu mniej się pocimy i odczuwamy mniejsze pragnienie. Należy być jednak ostrożnym, ponieważ herbata ma również działanie moczopędne, w upalne dni warto więc zadbać o odpowiednie nawodnienie i pić także inne napoje.
Herbata jest również dla Turków źródłem teiny, substancji odpowiadającej kofeinie w kawie, która zwiększa wydzielanie adrenaliny i noradrenaliny, pobudzając w ten sposób do działania i dodaje zastrzyku energii potrzebnej na cały dzień.
Herbata po turecku – sposób przygotowania
Sposób przygotowania herbaty po turecku wiąże się z pewnym rytuałem, nie jest to jednak nic trudnego i wymaga jedynie czajnika do parzenia herbaty tureckiej oraz oczywiście tureckiej herbaty. Aby móc cieszyć się jej pysznym smakiem należy wykonać kilka prostych kroków:
Wsypujemy 2-3 łyżki stołowe herbaty liściastej do górnego, mniejszego czajnika.
Wlewamy wodę do dolnego czajnika, stawiamy ją na ogniu, a na nim umieszczamy górny czajnik – umożliwia to delikatne prażenie liści, uwalniając w ten sposób więcej aromatów.
Gdy woda w dolnym czajniku się zagotuje, zalewamy nią herbatę, a następnie uzupełniamy dolny czajnik zimną wodą i znowu stawiamy obie części jedno na drugim, a całość na ogniu.
Esencję herbaty (znajdującą się w górnym czajniku) mieszamy w szklankach z gorącą wodą z dolnego czajnika w proporcji zależnej od upodobania, jak mocną herbatę lubimy, najczęściej ⅓ esencji do ⅔ wody.